Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Galeria dwóch obrazów
25 czerwca 2021
Zamek Książąt Pomorskich
Muzeum w Darłowie
zaprasza na otwarcie Galerii dwóch obrazów
pn. Jan Brueghel Starszy i Bartolomé Estébana Murillo. Boginie i Żebracy w dwóch tradycjach malarskich
dnia 2 lipca br. o godz. 17.00
„Jan Brueghel Starszy i Bartolomé Estébana Murillo. Boginie i Żebracy w dwóch tradycjach malarskich.”. Stanowi prezentacje dwóch obrazów z kolekcji prywatnej, ukazuje dwie odrębne tradycje malarskie - tj. flamandzką i hiszpańską - a także obiekty im towarzyszące.
Dzieło o tematyce mitologicznej „Porwanie Prozerpiny” z ok. 1600 roku., autorstwa Jana Brueghla Starszego (1568-1625), przy współpracy Hendrika van Balena (1575-1632) lub jego warsztatu, reprezentuje erudycyjną i rebusową zarazem tradycję gabinetowego malarstwa flamandzkiego, ze swoją wieloznacznością symboliki i alchemiczno-neoplatońskim przesłaniem, a także bardzo ciekawą ikonografię wnętrza otchłani inspirowanego architekturą Koloseum.
Drugie dzieło z wystawy to obraz rodzajowy „Chłopcy z melonem i winogronami” autorstwa czołowego malarza hiszpańskiego doby baroku Bartolomé Estébana Murillo (1617-1682) i jego warsztatu. Słynął on zwłaszcza z przedstawień religijnych, pełnych słodyczy i wdzięku Madonn ze świętymi i aniołkami, oraz wizerunków Immaculaty, których ikonografię utrwalił w całej niemal Europie.
Leszek Walkiewicz „Książęta i władcy Ziemi Darłowskiej”
21 czerwca 2021

Wystawa "Miecze Europy"
4 czerwca 2021
Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy
Miecze Europy
dnia 10 czerwca br. godz. 17.00
Miecz nigdy nie był bronią prymitywną, a jego najwcześniejsze formy były równie wyrafinowane i równie eleganckie jak te najpóźniejsze – tu środkowa epoka brązu wyciąga rękę poprzez trzy tysiąclecia by uścisnąć dłoń dworu Ludwika XV.
E. Oakeshott
Jak powstał pierwszy miecz? Co to jest damascen, dziwer i bułat? Czy mieczom nadawano imiona? Czym władali Rzymianie a czym rąbali Barbarzyńcy? Jak przebiegało pasowanie na rycerza? Co szczególnego było w mieczu Rolanda i jak wyglądał prawdziwy Ekskalibur? Czym jest miecz pierścieniowy? Czy wikingowie kuli swe miecze? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?
Wystawa prezentuje około 60 replik mieczy z różnych krajów Europy. Śledzi historię i symbolikę miecza na przestrzeni trzech i pół tysiąca lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Ukazuje przepływ technologii i idei przez epoki i regiony, to jak w mieczu ogniskuje się przebogata historia i kultura Europy. Przedstawia znaczenie symboliczne i rytuały, przybliża sylwetki najsławniejszych w dziejach mieczy. Śledzi ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia.
Otwarcie wystawy odbędzie się na dziedzińcu zamkowym. Natomiast przy zwiedzaniu ekspozycji prosimy o przestrzeganie zasad sanitarnych oraz zachowanie dystansu społecznego.
Serdecznie zapraszamy!
nowsze wpisy 7 8 9 10 11 12 13 starsze wpisy