Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum
1 I - 14 VI oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
15 VI - 31 VIII
poniedziałek - niedziela
w godz. 10 - 18
kasa do godz. 17
1 IX - 30 IX
poniedziałek - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
W związku z sytuacją
pandemiczną w kraju
Muzeum jest nieczynne
dla zwiedzających.
Aktualności
Życzenia
24 grudnia 2019
Rodzinnych, spokojnych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności
i historycznych inspiracji
w 2020 roku
życzy
Dyrektor
Zamku Książąt Pomorskich
Muzeum w Darłowie
wraz ze współpracownikami
Leonardo da Vinci - warsztat mistrza
11 grudnia 2019
Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie oraz Dariusz Sendal (twórca ekspozycji) zapraszają na otwarcie interaktywnej wystawy poświęconej mistrzowi renesansu – Leonardowi da Vinci.
Zbuduj, skonstruuj, rozwiąż logiczną układankę, przy tym pobaw się i stań się mistrzem renesansu…
„Warsztat mistrza” to interaktywne konstrukcje wykonane na podstawie XVI wiecznych szkiców zapraszające uczestników do niezwykłego świata da Vinci. Za pomocą drewnianych elementów, gier, łamigłówek i zespołowej interakcji nauczymy się jak wznieść np. katedrę, skonstruować mechaniczny młot kowalski czy koło do wozu bojowego. Te i wiele innych ciekawostek zobaczyć będą mogli Państwo już 18 grudnia 2019 roku o godz. 16.00 na otwarciu wystawy w darłowskim zamku.
Wstęp na otwarcie wystawy bezpłatny.
Zamki Pomorza Środkowego - wykład Andrzeja Kuczkowskiego
24 listopada 2019
Dziś trudno uwierzyć, że w dobie wieków średnich na Pomorzu Środkowym wzniesionych było ok. 200 zamków. O takiej imponującej ilości mówił Andrzej Kuczkowski z Muzeum w Koszalinie podczas wykładu w darłowskim zamku.
Burzliwe dzieje tych ziem, wynik niszczycielskich skutków wojen, czy zwyczajnie przemijanie świata rycerskiej kultury przyczyniły się do ich zaniku. Jako obiekty kosztowne w utrzymaniu i niedostosowane do potrzeb nowych czasów, popadły w ruinę lub najzwyczajniej zostały rozebrane. Jedynie w kilkunastu fragmentarycznie zachowanych miejscach możemy jeszcze dostrzec warowny charakter epoki w formie nasypów ziemnych, reliktów murów obronnych, zarysów fos, pojedynczych skrzydeł mieszkalnych czy wież…
Te, które odkrył pan Andrzej Kuczkowski, nie były warowniami tak reprezentacyjnymi jak książęcy zamek w Darłowie. Ich forma to zazwyczaj ziemne ścięte stożki otoczone fosą, na środku których znajdowała się obronna wieża. Taki przykład zanikających warownych miejsc w okolicy Darłowa możemy jeszcze zaobserwować w miejscowości: Stary Jarosław, Przystawy, Karwice, czy w Dobiesławiu.
Serdeczne podziękowania składamy Andrzejowi Kuczkowskiemu za ciekawy, odkrywczy wykład oraz gościom za liczne przybycie.
Życzymy również Panu, by wytrwałość w poszukiwaniu dawnej świetności Pomorza nie wygasła jak zanikły z naszego krajobrazu dawne siedziby pomorskiego rycerstwa.
nowsze wpisy 4 5 6 7 8 9 10 starsze wpisy