Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Seniorzy na zamku
5 października 2021
W dniach 2-3 października Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie przyłączył się do akcji „Weekend seniora z kulturą”. Jest nam bardzo miło, że ta inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i bardzo wiele osób odwiedziło nasze muzeum (165 osób!).
Seniorzy mieli okazję bezpłatnie zwiedzić komnaty zamkowe, wieżę, wystawę poświęconą historii miasta Darłowa oraz ekspozycję „Miecze Europy”. Dodatkowo w sobotę i niedzielę odbyło się oprowadzanie po ekspozycjach głównych z przewodnikiem.
Dziękujemy za liczne przybycie, zapraszamy również na przyszłe spotkania, wykłady i oprowadzania. Możemy zapewnić, że mamy w planach wiele interesujących wydarzeń, które urozmaicą jesienno-zimowe popołudnia!
Wydarzenie odbyło się pod patronatem:
Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Starostwa Powiatowe w Sławnie
Weekend seniora z kulturą
27 września 2021

Wycieczka po powiecie sławieńskim EDD 2021
20 września 2021
W minioną sobotę mieliśmy przyjemność zaprosić darłowskich smakoszy dziedzictwa w podróż z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.
Z Darłowa udaliśmy się do Bukowa Morskiego gdzie dzięki uprzejmości księdza Dominika Gzieło odwiedziliśmy kościół Najświętszego Serca Jezusa. Proboszcz przybliżył nam historię, dzięki której przenieśliśmy się w odległy świat cystersów i ogromnych dóbr klasztornych.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była Niemica, a dokładnie teren dawnego kompleksu pałacowego. Obecny właściciel – p. Marian Żurański – opowiedział nam o swojej miłości do tego miejsca. Oprowadził nas również po gotyckich piwnicach, na których wybudowany został dawny pałac (powstały w 1720 r.), a także obecny budynek, którego fundatorem i inicjatorem jest pan Marian.
Dalej udaliśmy się na wzgórze w okolicy Malechowa gdzie usytuowany jest Fort Marian - Muzeum Militarne prowadzony przez p. Mariana Laskowskiego. To była prawdziwa gratka dla fanów pojazdów wojskowych i militariów, dodatkowo okraszona opowieściami o forcie i prezentowanych eksponatach przedstawionymi przez p. Waldemara Mróz.
W Sławnie zwiedzaliśmy Regionalną Izbę Muzealną znajdującą się w Sławieńskim Domu Kultury. Powstała ona z inicjatywy pasjonatów – kolekcjonerów p. Joanny i Zbigniewa Kluszczyńskich, którzy opowiedzieli nam o tym wyjątkowym miejscu i imponujących zbiorach.
Kolejny przystanek znajdował się we wsi Łącko. Przy domu Hansa Lange poznaliśmy wiele szczegółów życia książąt Gryfitów z czasów Bogusława X i Eryka II. W tą barwną podróż zabrał nas dyrektor muzeum - p. Karol Matusiak. Z kolei dzięki uprzejmości proboszcza Andrzeja Bagińskiego zajrzeliśmy do wnętrza XIII - wiecznego kościoła pw. Zwiastowania NMP.
Ostatni przystanek znajdował się kilka kilometrów dalej we wsi Rusinowo. Tutaj czekała na nas prawdziwa niespodzianka – rozkosz dla naszego podniebienia i radość po kilkugodzinnej wyprawie. Panie z Nadmorskiego Koła Gospodyń Wiejskich z Rusinowa przygotowały posiłek godny książęcej świty. Po gorącym obiedzie przyszedł czas na odpoczynek przy kawie i kawałku pysznego ciasta. Świetlica w Rusinowie została nam bezpłatnie wynajęta przez CKiS w Postominie.
Uczestnikom wycieczki, która odbyła się pod patronatem starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego, oraz rezydentom odwiedzanych miejsc składamy serdeczne podziękowania.
nowsze wpisy 5 6 7 8 9 10 11 starsze wpisy